Kurssipäivä: 14.11. klo 17.30 – 20.45
Opettaja: koruopettaja Liisa Maria Tervinen
Kurssitila: Designhuone, Porvoonkatu 3, 00510 Helsinki, www.designhuone.net
Kurssin hinta: 45€ / hlö simalainen ja 50€ / hlö ei-simalainen. Kurssimaksu sisältää opetuksen, työtilan ja työvälineiden vuokran. Materiaaleja voi ostaa paikan päältä oman käytön mukaan. Materiaalista riippuen kaulakorujen hinnat vaihtelevat n. 15 € ylöspäin, korvakorut voivat olla edullisempia.
Koruihin voi yhdistää Designhuoneen oman maahantuonnin laadukkaita helmiä ja reilunkaupan hopeatarvikkeita. Valittavana on valikoima kauniita värikkäitä aitoja makeanveden helmiä ja käsintehtyjä lasihelmiä oman maun mukaan.
Korujen valmistaminen on hauskaa ja rentoa yhdessä tekemisistä, josta jää jokaiselle arvokas ja pitkäikäinen muisto.
Ilmoittautuminen: Ilmoittaudu maksamalla osallistumismaksu SiMan tilille, ja kirjoitamalla SiMa-meiliin 7.11. mennessä. Tilinumero: Suupohjan Osuuspankki 473000-114123. Mukaan mahtuu 10 nopeinta!
Päivitysilmoitus: Korukurssi 14.11. – mutta mitä koruja tekisimme? Äänestys alkaa nyt! | Siperian Martat
Sormuksia
Hopealangasta voi tehdä sormuksiakin.
Mutta moniko olisi kiinnostunut esim. keväällä tekemään hopeasormuksia? Tällaisia: https://siperianmartat.fi/2012/02/14/hopeasormuskurssi-on-taalla-taas/