Kun vuosi sitten ostimme lippuja Oopperan kummitukseen, emme tienneet että siinä vaiheessa produktiota kasattiin vielä kuumeisesti kokoon. Oopperan kummitusta ei ole koskaan aikaisemmin esitetty oikeassa oopperassa – eikä näin isosti.
Ennen oopperaa kuulimme tuottaja Miia Lallukan alustuksen siitä mitä kaikkea jännittävää kulissien takana tapahtuu (jo ennen kuin kulisseja edes pystytetään, ja sepä vasta jännittävää onkin) ennen kuin suurmusikaali on valmis oopperan näyttämölle.
Pääsimme myös hiukan kurkistamaan kulisseihin – ja niiden taaksekin.
Oopperan kummitus oli vaikuttava kokemus – erityisesti kun tiesi kuinka paljon työtä sen taustalla on – ja miten ainutlaatuinen koko esitys on kansainvälisestikin.
Mukana oopperassa oli myös turkulaisen sisaryhdistyksemme Varsinaisten Marttojen jäseniä. Oopperan kummituksen päälle simalaiset ja varmalaiset kävivät yhdessä syömässä, juomassa ja kertaamassa musikaalin vaikutelmat.
SiMa kiittää!